Το Χαμόγελο της Τζοκόντας είναι ένας από τους πιο γνωστούς δίσκους του Μάνου Χατζιδάκι. Θεωρείται ένας από τους κλασικούς δίσκους της μουσικής του 20ού αιώνα στην Ελλάδα.
Το άλμπουμ ηχογραφήθηκε στη Νέα Υόρκη το 1965, με παραγωγό τον Κουίνσι Τζόουνς.
.jpg)
Κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στις ΗΠΑ το 1965 με δώδεκα ορχηστρικά τραγούδια και την ίδια χρονιά στην Ελλάδα, αλλά δεν συμπεριλήφθηκαν τα "The Athletes" και "The Soldier".
Στο άλμπουμ περιέχονταν τα παρακάτω ορχηστρικά κομμάτια. 1. Όταν έρχονται τα σύννεφα 2. Ο Στρατιώτης 3. Η παρθένα της γειτονιάς μου 4. Κοντέσα Εσερχάζυ 5. Η Βροχή 6. Οι Αθλητές 7. Το Κοντσέρτο 8. Ο κ. Νολλ 9. Προσωπογραφία της μητέρας μου 10. Οι Δολοφόνοι 11. Βραδινή Επιστροφή 12. Χορός με τη σκιά μου.
Λίγα λόγια για τον συνθέτη Μάνο Χατζιδάκι:
Infographic:
Δημιουργία παρουσίασης και infographic μέσω της εφαρμογής Notebook LM.
Ακολουθεί ένα εκπαιδευτικό σενάριο για μαθητές από 10 ετών και άνω. Φυσικά οι δραστηριότητες που προτείνονται μπορούν να προσαρμοστούν (θεωρώ) ακόμα και για μαθητές προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας και με βάση φυσικά τις ιδιαιτερότητες κάθε τάξης και μαθητή.
Ηλικία: Μαθητές Ε' & Στ' Δημοτικού, Γυμνασίου (10+ ετών).
Διάρκεια: 6-8 διδακτικές ώρες.
Στόχοι:
Γνωστικοί: Αναγνώριση των φορμών AB, ABA και Rondo.
Ψυχοκινητικοί: Συντονισμός κίνησης με τη μουσική δομή (μουσικοκινητική).
Συναισθηματικοί: Καλλιέργεια αισθητικής κριτικής και επαφή με την ελληνική λόγια μουσική δημιουργία.
Εισαγωγή: Το Πρόσωπο και το Έργο
Ξεκινάμε με μια σύντομη συζήτηση για τον πίνακα της "Mona Lisa" και πώς ο Χατζιδάκης, βλέποντάς τον στη Νέα Υόρκη, φαντάστηκε μια μουσική που να περιγράφει την παρέλαση των ανθρώπων μπροστά από το χαμόγελό της.
Μπορείτε να δείξετε την παρουσίαση με τη ζωή και το έργο του Μάνου Χατζιδάκι, το Infographics και να διαβάσετε το κείμενο που παρατίθεται το οποίο συνοδεύει το σύνολο του έργου.
ΔΙΜΕΡΗΣ ΦΟΡΜΑ
Δραστηριότητα 1: Η "Βροχή" – Διμερής Φόρμα (ΑΒ)
Στη διμερή φόρμα, η μουσική χωρίζεται σε δύο κύρια μέρη που συνήθως κάνουν αντίθεση μεταξύ τους.
Ακρόαση: Εστιάζουμε στο πώς το μέρος Α (στακάτο, ρυθμικό) διαφέρει από το μέρος Β (πιο μελωδικό, ρέον).
Μουσικοκινητική Δράση:
Μέρος Α: Οι μαθητές κινούνται στο χώρο με κοφτά βήματα (staccato), σαν να αποφεύγουν τις σταγόνες της βροχής. Τα χέρια κάνουν μικρές, κοφτές κινήσεις.
Μέρος Β: Η κίνηση γίνεται legato. Οι μαθητές ανοίγουν τις κινήσεις τους, συμβολίζοντας το νερό που κυλάει ή το άνοιγμα μιας ομπρέλας.
Οπτικοποίηση: Ζητάμε από τους μαθητές να σηκώσουν ένα κόκκινο χαρτόνι στο Α και ένα μπλε στο Β.
Στη συνέχεια προτείνω να δείτε την εξαιρετική πρόταση της συναδέλφου Μαρίνας Μίντζα με τίτλο: "Η διδασκαλία του ορχηστρικού κομματιού «Βροχή» (Μ. Χατζιδάκις) για μουσικό σύνολο δημοτικού σχολείου με τη χρήση ψηφιακής παρτιτούρας". Δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "Μουσική Εκπαίδευση" της Ε.Ε.Μ.Ε. (τεύχος 31, 2021, σσ. 78-92).
Θα ακολουθήσουν και άλλες αναρτήσεις με σχέδια μαθήματος πάνω στο "Χαμόγελο της Τζοκόντας" stay tuned!!!
.jpg)
.png)
Σχόλια
Δημοσίευση σχολίου